Nicola örngott i bomullsmuslin från Gustav Ovland är mjukt och skönt. Finns även i ett överkast och ett härligt pyjamasset.
Produktdetaljer:
- 100 % bomullsmuslin, 4 lager
- Dragkedja i botten av örngott
- Storlek: 50x90 cm
- Kuddinlägg måste köpas separat
- Kuddfodralet har matchande sängöverkast och pyjamasset
- Denna produkt är en del av Gustav Ovlands kollektion Stärkelsefabriken
Gustav Ovlands kollektion Stärkelsesfabriken speglar hans hållbara vision och i serien hittar du bara produkter som är både estetiska och etiska. Hans produkter är deignade för att hålla länge, och för att skapa en trevlig och miljövänlig atmosfär i ditt hem.
Bomull är vår viktigaste naturfiber och har använts i flera tusen år. Produktion av bomull föregår idag i mer än 80 länder. Kvaliteten kan variera mycket. Vi nyttjar bomull av god kvalitet med långa fiber. En tät fin vävkonstruktion skapar en god slitstyrka du kommer ha glädje av länge. Muslin är ett slags bomullstyg med lätt textur och rynkad effekt som gör tyget supermjukt och luftigt.